Kategorie
Fotografia ślubna

Drugi fotograf na ślubie – za i przeciw

Oferty fotografii ślubnej często zawierają różne pakiety, które mogą różnić się tym ilu fotografów będzie robić zdjęcia na weselu. Posiadanie dwóch fotografów na swoim ślubie może być świetnym pomysłem, ale wiąże się również z pewnymi wadami, o które też warto wziąć pod uwagę.

W tym poście omówimy właśnie zarówno zalety jak i wady zatrudniania drugiego fotografa.

Urozmaicona relacja

Jak wiadomo, głównym celem posiadania profesjonalnego fotografa ślubnego jest udokumentowanie dnia ślubu w postaci pamiątkowych zdjęć. Często wiąże się z tym pokrycie wszystkich ważnych momentów podczas porannych przygotowań, na ceremonii, podczas zabawy weselnej i ogólnie innych wydarzeń, które towarzyszą parze młodej.

Dobry fotograf wychwyci wszystkie drobne szczegóły i swoją kreatywnością urozmaici relację z tego dnia, aby zdjęcia wyglądały artystycznie i tworzyły pamiątkę na długie lata. Czasami jednak, często nie z winy fotografa, może mu umknąć coś ważnego. Może tak się stać po prostu przez wiele innych rzeczy, które dzieją się w tym samym czasie. Fotografując parę młodą stojącą przed ołtarzem, można niezauważyć lub po prostu nie mieć czasu na zrobienie zdjęć emocjonalnie wpatrzonym w parę młodą rodziców siedzących w ławce.

Aby uniknąć właśnie takich sytuacji można zatrudnić drugiego fotografa, który doda swoje doświadczenie i swoje umiejętności i zapewni dodatkową relację z tego wydarzenia.

Drugi fotograf pokryje dodatkowe lokalizacje

Możliwość fotografowania w różnych lokalizacjach to duża zaleta pakietu ślubnego z drugim fotografem. Oczywiste jest to, że twój profesjonalny fotograf nie będzie musiał się spieszyć między różnymi lokalizacjami i może skupić się całkowicie na fotografowaniu ważnych momentów, nie martwiąc się o to, jak zostały one uchwycone przez swojego asystenta. Poranne przygotowania ślubne często odbywają się w domach młodej pary, które często oddalone są od siebie. Drugi fotograf może przeprowadzić relację z przygotowań u pana młodego podczas gdy pierwszy będzie robił zdjęcia w domu panny młodej. Taka sytuacja daje dużo komfortu. Młodzi mogą wtedy przygotowywać się w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach a fotograf nie ryzykuje opóźnienia, które czasem się zdarza kiedy w grę wchodzą dłuższe podróże między domami młodych.

Różne punkty widzenia

Dwóch fotografów to przede wszystkim więcej różnych kadrów, różne kąty widzenia i możliwość robienia zdjęć w dwóch różnych miejscach w tym samym czasie. Podczas gdy jeden robi zdjęcia parze młodej podczas składania przysięgi małżeńskiej, drugi może zadbać o dodatkowe zdjęcia gości w ławkach, którzy w tym samym momencie też przeżywają wiele emocji.

Komunikacja 

Oczywiście ważne jest aby nie było żadnych problemów komunikacyjnych dotyczących tego, kto powinien robić które zdjęcia i który fotograf ma za zadanie pokryć dany element dnia. Posiadanie dwóch osób oznacza, że musimy zadbać o dobrą komunikację w zespole foto-wideo. Nie chcecie się pewnie martwić, czy Wasz główny fotograf przegapi coś, ponieważ jest zbyt zajęty robieniem zdjęć w innej części  lub wcześniej nie uzgodnił czegoś ze swoim pomocnikiem.sali

Ile kosztuje drugi fotograf na ślubie?

Oczywiste wydaje się to, że pakiet dwóch fotografów będzie droższy. To trochę jak płacenie za dwie usługi lub zatrudnianie dwóch usługodawców. Koszt będzie też zależał od doświadczenia i umiejętności obu fotografów. Bardziej doświadczony fotograf prawdopodobnie pobierze od Ciebie więcej ale to z kolei może przełożyć się na lepsze zdjęcia.

Koszt drugiego fotografa powinien jednak być proporcjonalnie mniejszy niż koszt tego pierwszego. Pomocnik, nie będzie musiał edytować zdjęć po ślubie a tylko odda surowy materiał głównemu fotografowi, który połączy go ze swoim i wyedytuje wszystkie zdjęcia tworząc jednolity reportaż ślubny.

Komfort czy natrętność?

Większość par młodych czy nawet gości nie ma nic przeciwko posiadaniu fotografa w pobliżu, ale będą też tacy, którzy nie czują się komfortowo kiedy robi się im zdjęcia. Jest to całkiem normalne. Ponownie, zależy to od preferencji stylu pary i poziomu komfortu z byciem bardziej narażonym na ciągłe przebywanie w pobliżu obiektywu.

Wyobraźcie sobie teraz, że w dniu Waszego ślubu będzie was obserwował nie jeden a dwa obiektywy. Jak poradzilibyście sobie, gdyby na Waszym ślubie były dwie osoby robiące zdjęcia zamiast jednej? Jak większa liczba obiektywów wpłynęłaby na Wasze pozowanie do zdjęć i poczucie komfortu?

Podsumowanie

To, czy warto zatrudnić drugiego fotografa na swoim ślubie, zależy od tego, jak chcecie, aby zdjęcia wyszły. Jeśli nie byliście pewni co do wyboru fotografa ślubnego, to mam nadzieję, że te kilka rzeczy powyżej, pomogły Wam w podjęciu decyzji.