Kategorie
Fotografia ślubna

Jak przygotować się do plenerowej sesji ślubnej?

Współczesna fotografia ślubna to coś więcej niż tylko uśmiechnięte twarze i piękne kwiaty. Chodzi o uchwycenie miłości pary, ich najbliższych przyjaciół i rodziny oraz emocji, które wypełniają powietrze w tym szczególnym dniu. Wielu fotografów uważa, że włączenie jakiegoś emocjonalnego lub duchowego przesłania do ich pracy może naprawdę pomóc w rezonansie z klientem. Jednym z popularnych sposobów na to jest zorganizowanie ceremonii w plenerze lub wykonanie portretów w miejscu, które ma szczególne znaczenie dla pary.

Jak więc przygotować się do plenerowej sesji ślubnej?

1. Dostosuj ubranie do pory roku

Po pierwsze, weź pod uwagę porę roku. Nawet jeśli sesja wypada w grudniu, słoneczny, ale zimny dzień może być lepszy niż jasny, ale gorący. Trzeba tylko mieć pewność, że czujecie wię wygodnie w swoich ubraniach.

Podczas samej sesji plenerowej będziecie oczywiście ubrani w suknię ślubną i garnitur. To podczas przemieszcznia się pomiędzy zdjęciami potrzebne będą Wam ciepłe ubrania. Kurtki i wygodne ciepłe obówie na pewno przydadzą sie podczas zimowych sesji ślubnych.

2. Poznaj miejsce sesji plenerowej

W zależności od tego, ile czasu masz przed datą sesji, może watrto zobaczyć lokalizację wcześniej, żeby wiedzieć, jakie są opcje, gdy przjdzie czas.

Internet jest pełen stron (jak Google Maps), gdzie można szukać według lokalizacji i zobaczyć zdjęcia wykonane w tych miejscach. To może dać Ci kilka wspaniałych pomysłów na to, jakie rodzaje ujęć mogą działać najlepiej w niektórych miejscach.

Ważne jest też, żeby miejsce sesji ślubnej współgrało z Waszymi oczekiwaniami i stylistyką. Musicie też w takim miejscu się dobrze czuć.

3. Przygotuj inspiracje

Zbierz inspiracje dotyczące garderoby i pomysłów na zdjęcia z tablic na Pinterest lub innych stron o tematyce ślubnej. Poznaj pomysły na sesję ślubną na stronach różnych fotografów. Spójrz też na inne panny młode, które może znasz, które mają podobną estetykę/stylistykę jak wy.

Podziel się swoimi inspiracjami z fotografem aby wiedział czego oczekujecie po zdjęciach z sesji i jaką estetykę lubicie. Ważne żebyście wspólnie, zarówno fotograf jak i Wy, nadawali na tej samej fali jeśli chodzi o koncept i pomysły na sesję.

4. Ustal porę dnia

Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrego naturalnego światła do zdjęć ślubnych w plenerze jest pójście wcześnie rano lub później wieczorem.

Ten czas jest zwykle bardziej znany jako „złota godzina”. Kolory będą wyglądały na bogatsze, cienie będą bardziej miękkie, a światło słoneczne nie będzie tak ostre.

Zdjęcia w środku dnia w bezpośrednim świetle słonecznym mogą być naprawdę piękne, ale lepiej wybrać czas, kiedy słońce nie jest bezpośrednio nad głową. Poczekaj do wschodu lub zachodu słońca, kiedy słońce znajduje się niżej na niebie i rzuca długie, skośne promienie na wszystko.

Golden hour to najlepsza pora dnia na zdjęcia ślubne w plenerze.

5. Przygotuj się na deszcz

Zdjęcia w deszczu mogą być bardzo piękne. Spadające krople deszczu podświetlone lampa błyskową fotografa zostaną zamrożone w miejscu tworząc magiczny klimat na zdjęciach.

Zdjęcie zrobione na sesji ślubnej podczas dezczowej pogody.
Deszcz wcale nie musi popsuć Waszej sesji ślubnej

Jednak gdy nie jest to Waszym zamiarem to przygotujcie się za wczasu. Pogoda jak zawsze może spłatać figla. Zabieżcie ze sobą parasolki, płaszcze i ewentualnie kalosze.

Przygotujcie też plan B i awaryjne miejsce w pomieszczeniu na wypadek gdybyście musieli przenieść sesję do srodka.

6. Bądź gotowy na długi spacer

Jeśli chcecie piękne scenerie na tło do Waszych zdjęć to weźcie pod uwagę, że czasem trzeba będzie do nich trochę dojść. Sesja w górach na pewno wiąże się z jakimś sporym odcinkiem drogi do pokonania.

Przygotujcie sobie wygodne buty na zmianę. W szpilkach nie chodzi się najlepiej po górach. Dłuższy spacer to też okazja na więcej zdjeć w różnym otoczeniu.

7. Wypocznijcie przed sesją

Upewnijcie się że na Waszą sesję ślubną przyjedziecie wypoczęci. Idźcie spać wcześnie dzień wcześniej. Długi sen pomaga w osiągnięciu większego relaksu co przełoży sie na lepszy nastrój na sesji i na lepsze zdjecia. Dobry humor i relaks na sesji to podstawa.

Podsumowanie

Jedną z najbardziej stresujących części sesji ślubnej jest praca przygotowawcza dla każdej sesji. Jednak jak to zawsze bywa, im więcej zrobisz, aby przygotować się przed zdjęciami, tym mniej musisz się martwić w swoim dniu. Wcześniejsze planowanie się opłaca.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogły Wam przygotować się do Waszej sesji poślubnej.